Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Stroiki na wigilijny stół

Wzory wigilijnych stroików na stół

Jak wiadomo pięknie nakryty stół sprzyja atmosferze jedzenia i wprawia w lepszy nastrój. Bo przecież je się również oczami. Stół wigilijny to szczególny rodzaj nakrycia. Ma być jednocześnie bogaty i uroczysty a zarazem tradycyjny i skromny. Tradycja nakazuje aby na stole tym znalazły się obowiązkowe elementy tj. sianko, biały obrus, opłatek i talerz dla wędrowca. Ale na pewno dopełnieniem tych elementów będzie piękny stroik bożonarodzeniowy cieszący oczy domowników zasiadających przy stole, całej zaś kolacji nadający jeszcze bardziej uroczystego nastroju.

W zależności od tego czy mamy tradycyjny gust czy lubimy nowatorskie rozwiązania stroik ten może przybierać rozmaite kształty. Od dużych tradycyjnych stroików z gałązek jodły czy świerka po minimalistyczne drzewka bożonarodzeniowe z szyszek i słomy. Najbardziej typowym stroikiem występującym na polskich stołach jest tradycyjny stroik z gałązek choinki. Choinka ta przybrana przeważnie jest jakąś bombką lub kokardką, aniołkiem, mikołajkiem. Stroik taki zawiera również przeważnie świeczkę, która jest także jednym z symboli bożonarodzeniowych. Jeśli lubimy przyrodę i naturalne rzeczy do stroika takiego możemy dodać także orzechy, gałązki pomalowane farbami, słomę oraz inne elementy.

Innym równie ładnym rodzajem stroika jest choinka zbudowana z gałązek świerka, jodły, sosny i szyszek ozdobiona kokardkami. Aby tradycji stało się zadość i stroik zawierał element światła, możemy ozdobić ją sztucznymi światełkami. Ale stroiki to nie tylko te z gałązek ale również ze słomy, bibuły, szyszek oraz innych materiałów w zależności od pomysłów autora.
Doskonałą ozdobą stołu mogą być również żywe rośliny w doniczce np. zwana gwiazdą betlejemską, która wygląda pięknie kiedy kwitnie oraz gałązki jemioły w wazonie lub wplecione w stroik.

Dla pomysłowych osób lubiących nietypowe rozwiązania ciekawym pomysłem mogą być pomysłowe stroiki w doniczce, szkle czy na talerzu. Stroik taki może być kompozycją złożoną z jabłek, orzechów oraz suszonych owoców połączoną z kolorowymi gałązkami i papierem. Dla minimalistów polecane są piękne świeczki, które swoim kształtem i zapachem będą doskonałą dekoracją świątecznego stołu.