Jak zrobić ładny stroik na cmentarz

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań nie tylko z rodziną, ale również tymi bliskimi, którzy odeszli już z tego świata. Najważniejsza jest oczywiście pamięć modlitewna, jednak warto zadbać również o sferę profanum, czyli mówiąc dokładnie wygląd miejsca wiecznego spoczynku. Przede wszystkim nie można zapomnieć o znaku naszej pamięci, czyli zniczu. Czy na tym jednak koniec? Oczywiście, że nie. Przecież świąteczne stroiki to propozycja ozdoby nie tylko wigilijnego stołu. Nie ulega jednak wątpliwości, że przygotowanie dekoracji na cmentarz będzie wyglądało nieco odmiennie.

Różniące przede wszystkim będą materiały użyte do wykonania stroika. Wpływ na ten fakt z pewnością mają warunki atmosferyczne. Zima i panujące podczas jej trwania minusowe temperatury wymagają zastosowania produktów, które się im nie poddadzą. W przypadku stroików najlepiej więc postawić na sztuczne elementy. Oferty producentów w tym aspekcie są bardzo zróżnicowane, właściwie znajdziemy w nich wszystko co będzie potrzebne do stworzenia stroika – od bazy czyli zielonego igliwia począwszy, poprzez sztuczne kwiaty, na najmniejszych dodatkach skończywszy.

Zanim jednak udamy się na zakupy musimy podjąć decyzję odnośnie ogólnej koncepcji dekoracji, to znaczy czy będzie ona kompozycją leżącą na igliwiu czy też stojącą. W pierwszym przypadku tworzenie będzie nieco łatwiejsze, ponieważ spodnią część stroika będą stanowiły zielone gałązki. Drugi wariant zaś będzie wymagał zainwestowania w bazę, czyli na przykład doniczkę z gąbką, w którą wbijemy poszczególne elementy dekoracji. Z reguły oprócz elementów kwiatowych pojawiają się również akcenty typowo świąteczne, jak na przykład choinkowe bombki.

Nie wystarczy zestawić ze sobą wszystkich elementów stroika. Aby dekoracja stała się stabilna trzeba je wszystkie dobrze ze sobą połączyć. Jak to zrobić? W przypadku stojących stroików wystarczy dobrze wbić każdą rzecz. Kiedy jednak decydujemy się na dekoracją leżącą czeka nas odrobina więcej pracy. Po pierwsze trzeba związać igliwie. Najlepiej aby gałązki były w miarę jednakowej długości, aby można je było złączyć w jedno na końcu stroika. Inne elementy, jak na przykład sztuczne kwiaty najlepiej powbijać łodygami pomiędzy gałęzie. Dodatkowe ozdoby wystarczy lekko przytwierdzić na przykład cienkim sznurkiem.

Stroik na cmentarz musi być z pewnością dekoracją wytrzymałą, aby stał się ozdobą na dłużej niż kilka godzin. Dlatego delikatne dekoracje z bibuły bądź papieru w tym wypadku nie sprawdzą się.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17087 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/jak-zrobic-ladny-stroik-na-cmentarz/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435